AŞKIN ARSUNAN BAND

Müzisyen bir aileden gelen Arsunan’ın müzisyenlik macerası radyonun karşısına geçip duyduğu müzikleri mızıkayla çalarak başladı. Ardından hemen hemen kendisiyle aynı boyda olan bir enstrümana, akordeona geçti. Kısa bir süre sonra akordeondaki klavye pratiğiyle piyanoya hiç zorlanmadan geçiş yapan Arsunan, ilkokuldan sonra Ankara Devlet Konservatuarı’na girdi. 70’li yıllarda Turhan Eteke Orkestrası ile yurtdışına çıkan Arsunan uzun yıllar İsveç’te kaldı. Semus Müzik Akademisi’nde Carl Axel Hall ile yaptığı çalışmalar müzikal vizyonunun gelişmesine katkıda bulundu, değişik gruplarla çalışmaya başladı. 80’li yıllarda, başta İsveç olmak üzere Avrupa’nın çeşitli ülkeleri ile Amerika’da müzisyen, aranjör ve besteci olarak çalışan Aşkın Arsunan’ın aynı sahneyi paylaştığı isimler arasında; İsveç’in ‘’süperstar’ ı sayılanilecek olan Lil Babs, Janet Jackson ve vokal caza damgasını vurmuş olan güçlü ses Patti Austin sayılabilir. Amerika’da belgesel film müzikleri de yapan Arsunan 1988’de Türkiye’ye döndü. 90’lı yıllarda ise Fatih Erkoç, Onno Tunç, Zuhal Olcay, Sertab Erener, Sezen Aksu ve Levent Yüksel gibi Türkiye’nin önde gelen isimleriyle
çalıştı, bu arada çeşitli film ve reklam müziklerine imzasını attı, Türk sinemasının son dönem önemli filmlerinden Eşkıya’nın jenerik müziklerini ve Balalayka’nın da film müziklerini yaptı. 2000 yılında Ethno Karma Project ile İstanbul Caz Festivali ve Babylon’da konserler veren Aşkın Arsunan’ın ilk solo albümü ‘’One A Day’ 2004 Şubat ayında Aura Records etiketiyle yayınlandı. Askin Arsunan’in cazseverler dışındaki kitle tarafından tanınması ise Nişantaşı’nda Blueprint Project ile yaptığı programlarla oldu. Aşkın Arsunan Band’da Arsunan’a-piyano, Hakan Behlil-bas, Şenova Ülker-trompet, Olgun Açar-davul eşlik ediyor.

Coming from a musician family, Arsunan’s musical journey started with palying harmonica while listening the songs on the radio. Then he picked up the accordeon which was almost as tall as himself. After a short while he switched to piano from accordeon. He entered Ankara State Conservatory after the elementary school. In the 1970’s he went to abroad with Turhan Eteke Orchestra and stayed in Sweden for many years. His works with Carl Axel Hall at the Semus Music Academy developed his musical vision. There he played with many groups. In the 1980’s Askin Arsunan worked in Sweden, various European countries and the US as a musician, an arranger and a composer. He played with Swedish superstar Lil Babs, Janet Jackson and the powerful voice of vocal jazz Patti Austin. He also composed soundtrack music for documentary films in the US and returned to Turkey in 1988. In the 1990’s Arsunan worked with some of Turkey’s top musicians including Fatih Erkoç, Onno Tunç, Zuhal Olcay, Sertab Erener, Sezen Aksu and Levent Yüksel. He also continued composing music for films and TV spots such as the title music for ‘Eşkiya’ one of the most popular films of recent Turkish cinema and the soundtrack music for ‘Balalayka’. In 2000 Aşkın Arsunan gave concerts with his Ethno Karma Project at Istanbul Jazz Festival and Babylon. Arsunan’s first solo album ‘One A Day’ was released in 2004 by Aura Records. A. Aşkın Arsunan Band is composed of Aşkın Arsunan-piano, Hakan Behlil-bass, Şenova Ülker-trumpet, and Olgun Açar-drums.