FIJAM JAZZ TRIO

ÇEK CUMHURİYETİ 18.CAZ FESTİVALİNDEN

Bas Gitarist Filip Spaleny ile piyanist Jan Uvira tarafından kurulan yeni bir projedir. Kendi bestelerinin dışında bazı jazz standartlarını modern bir stilde çalmaktadırlar. Müzisyen bir aileden gelen Spaleny Çek Cumhuriyeti’nin en önemli jazz müzisyenlerinden kabul edilmektedir ve ASPM, Prague Big Band, Kontraband ve Los Quemados gibi önemli gruplar ile beraber Avrupa’nın birçok yerinde konserler vermiştir. Halen Prague Uluslararası Konservatuvarı ve Jaroslav Jezek Konservatuvarı’nda eğitim vermektedir Grupta Piyanist ve besteci Jan Uvira jazz piyanosu eğitimini Jaroslav Jezek Konservatuvarında tamamladı. Eğitimine Polonya’da ve Rotterdam’da doktora ile devam eden Uvira, Çek Cumhuriyeti dışında Almanya, Hollanda, Italya, Hırvatistan, Slovenya, Polonya, Bulgaristan ve Slovakya’da da sayısız konserler vermiştir. Michael Nosek bir davulcu, kompozitör ve grup lideridir. Madencilik ve endüstriyel sektörünün ağır bastığı bir bölgeden gelmesi müziğine özel ve dürüst bir hava katmaktadır. Prag Konservatuvarında okumuş, eğitimini Brno Müzik Üniversitesi Caz Bölümünde tamamlamıştır.

FiJam Jazz Trio is a new project by bass guitarist Filip Spaleny and pianist Jan Uvira. The group focuses mainly on playing songs composed by band members as well as playing jazz standards in their signature modern style. Raised in a musical family, Spaleny is considered one of the leading musicians in the Czech Republic and has played in numerous venues around Europe in bands such as ASPM, Prague Big Band, Kontraband and Los Quemados. He still teaches music in the Prague International Conservatory

and the Jaroslav Jezek Conservatory. The pianist, keyboard player and composer Jan Uvira studied jazz piano at the Jaroslav Jezek Conservatory. He furthered his studies in Poland and later on in Rotterdam where he completed his PhD. Uvira is an well known jazz pianist in Europe and has given numerous concerts in Germany, Netherlands, Italy, Croatia, Slovenia, Poland, Bulgaria and Slovakia. Michael Nosek is a jazz drummer, composer and band leader. He has studied in the Prague Conservatory and concluded his musical education in the Brno Music University The industrial and mining background of his hometown adds a special and honest quality to his music.