19.Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali

KAPANIŞ KONSERİ

HYUUN SOOK TEKİN PİYANO RESİTALİ

25 KASIM 2020 SAAT 21.00

DERNEĞİMİZ YOUTUBE KANALINDA YAYINDA.

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet ERSOY’a, Afyonkarahisar Valisi Sayın Gökmen ÇİÇEK’e, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Sayın Mehmet ZEYBEK’e ve emeği geçen tüm Bakanlık, Vilayet ve Belediye personeli ile eski yöneticilerimize teşekkürlerimizle;

Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali’nin on dokuzuncu yılına erişmesinde, gerek Bakanlığımız’ın ve gerekse Valiliğimiz ve Belediyemiz’in kadrolarında bunca yıldır yer almış Festivalimiz’e emeği geçen gelmiş geçmiş tüm personele ve tüm eski bakan, vali ve belediye başkanlarına da teşekkür etmeyi bir borç biliriz. Bu görünmez ordunun yıllara yayılan katkıları olmasa bugünleri görmemiz de mümkün olmazdı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın maddi ve manevi destekleri de, on dokuz yıldır kesintisiz olarak Festival’in belkemiğini oluşturmaya devam ediyor. Bu güveni yanımıza alarak, büyük bir moral ve heyecan ile yola devam etmemizi sağlayan ve vizyonuyla Festivalimizi kucaklayan Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Ersoy’a bu gururu bizlerle paylaştığı için sonsuz teşekkürler.

Afyonkarahisar’ın göreve Haziran ayında atanan yeni Valisi Sayın Gökmen Çiçek’e özellikle Festivalin pandemi döneminde yaşatılması için verdiği destekten dolayı şükranlarımızı sunarız. Festivalimiz’in şehrimizin önemli kültür değerlerinden biri olarak korunmasında tereddütsüz yanımızda olduğu için kendisine gösterdiği teveccühten ötürü sonsuz teşekkürler. Aynı şekilde önceki Valimiz Sayın Mustafa Tutulmaz da Festivalimiz için büyük anlam taşıyan ve diğer kurumlara örnek olan destekleriyle, bu konuda sürdürülebilirlik ve süreklilik adına bizlere güven vermiştir. Emeği ve çabaları için kendisine müteşekkiriz.

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Sayın Mehmet Zeybek de Festivalimize olan ilgisini sürdüren isimlerin başında geliyor. Afyonkarahisar Belediyesi’nin maddi ve manevi desteklerinin ötesinde, kendisine Festivalimiz’i yakından takip ederek bizleri yalnız bırakmadıkları için en içten teşekkürlerimizi sunarız.

Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali Sanat Yönetmeni

Hüseyin Başkadem

Our thanks to

Mr. Mehmet ERSOY, Minister of Culture and Tourism,

Mr. Hakan Gökmen ÇİÇEK, Governor of Afyonkarahisar,

Mr. Mehmet ZEYBEK, Mayor of Afyonkarahisar,

and all the Ministry, Governorship and Municipality personnel who contributed efforts as well as all the former administrators;

In Afyonkarahisar Classical Music Festival’s reaching its nineteenth year, we owe a debt of gratitude to the Ministry’s, Governership’s, and Municipality’s personnel of all times who ever worked as staff and contributed even the slightest efforts to our Festival, as well as all the former ministers, governors and mayors. If it had not been for the contributions of this invisible army throughout the years, we would not be able to witness today.

The moral and material support of the Ministry of Culture and Tourism also continues to constitute the sustained backbone of the Festival’s achievements for the last nineteen years. We present our gratitude to Mr. Mehmet Ersoy, the Minister of Culture and Tourism, who, for sharing this pride with us, who makes us go on our way with a greater morale and enthusiasm with the confidence he provided, and embraces our Festival with his vision.

We present our gratitude to the new Governor of Afyonkarahisar, Mr. Gökmen Çiçek, who has been appointed to his post in June, for his support for sustaining the Festival particularly during the pandemic. We present our endless gratitude for standing by our side in preserving the Festival, which can be considered as one of the most important cultural assets of our city. Similarly, our former Governor, Mr. Mustafa Tutulmaz, has given confidence in terms of sustainability and continuity to us with his support as a role model for other institutions which bears a great meaning for our Festival, as well. We are thankful to him for his efforts and endeavour.

The Mayor of Afyonkarahisar, Mr. Mehmet Zeybek, has been the number one figure who continued to show his attention to the Festival. Beyond the material and moral support of Afyonkarahisar Municipality, we present our sincerest thanks to the Mayor for his personal attention and close company during the Festival.

Afyonkarahisar Classical Music Festival Art Director

Hüseyin Başkadem