ORHAN CEM ÇETİN

FOTOĞRAF SANATÇISI

1960 yılında İstanbul’da doğdu. 1982 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde lisans, 2009 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde yüksek lisans derecesini tamamladı. İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.
İlk kişisel sergisi olan Tanıdık Şeyler (1988) fotoğrafta alternatif yaklaşımı ile dikkat çekti. O tarihten bu yana çok sayıda kişisel proje gerçekleştirdi, farklı disiplinlerden sanatçılar ile birlikte çok sayıda ortak projede yer aldı. Sanat çalışmalarının yanı sıra hayatını tanıtım fotoğrafçılığı, editoryal fotoğrafçılık, fotoğraf teknikleri/teknolojisi alanında danışmanlık ve fotoğraf eğitmenliği yaparak kazanmaktadır. Halen Bahçeşehir Üniversitesi eğitmen kadrosundadır. Yurt dışında çok sayıda eğitim programına katılmış, kendisi de farklı ülkelerde profesyonellere ve üniversite öğrencilerine yönelik dersler, atölyeler gerçekleştirmiştir. İstanbul Modern Sanat Müzesi Fotoğraf Galerisi eski danışma kurulu üyesidir. İstanbul Bilgi Üniversitesi Fotoğraf ve Video Programı başkanlığını da yürütmüştür. Sanatçının 2000 yılında Karakutu Cep Fotoğraf Albümleri dizisi içinde yer alan mini albümü Renk’arnasyon, 2004 yılında fotoğraf ve kara mizah içeren metinlerden oluşan kitabı Bedava Gergedan ve 2018 yılında hayali bir karakterin fotoğraflı güncesi olan TutKeep adlı foto-kitabı yayımlandı. Orhan Cem Çetin sergi, gösteri ve performanslarında kavramsal, disiplinlerarası ve cesaretli tutumu ile tanınmaktadır.

b. 1960, Istanbul. Majored in Psychology at Bogazici University, Istanbul and completed his MFA in Visual Communication Design at Istanbul Bilgi University. Lives and works in Istanbul. Opened his first solo exhibition Familiaria in 1988 and attracted considerable attention with his alternative approach to photography. Sınce then he has participated in numerous solo and group shows with his photographs, videos and performances. Further to his personal works, Cetin also makes a living via commercial and editorial photography, consultancy in photographic technology and teaching photography. He currently teaches at Bahcesehir University, Istanbul.