Unesco

UNESCO’dan Afyonkarahisar Caz Festivali’ne logo kullanım hakkı

Afyonkarahisar Caz Festivali’nin 20. yılındaki en heyecan verici gelişme, dünyada caz müziğinin önemini vurgulayan en önemli kültürel kuruluşlardan biri olan UNESCO Türkiye Milli Komitesi tarafından verilen logo kullanım hakkını almak oldu. Dünyada barış ve kültürlerarası diyaloğun geliştirilmesinde caz müziğin etkisine vurgu yapan UNESCO’nun logo kullanım hakkı Festivalimizin dünyaya sunulmasında önemli ve itibar kazandırıcı bir adım. UNESCO’nun temsil ettiği dünya kültür değerleriyle caz üzerinden kurulan bu önemli bağ, aynı zamanda Afyon’un bir kültür sanat şehri olarak dünyaya açılarak prestij kazanması açısından da, Festival’in Prag şehriyle yıllardır sürdürdüğü kültürel işbirliğini izleyen ikinci büyük adımı oluyor.

UNESCO, 2011 yılında cazı ve cazın dünyanın dört bir yanından insanları birleştirmedeki diplomatik rolünü vurgulamak üzere, 30 Nisan tarihini Uluslararası Caz Günü olarak resmen tanımladı. Uluslararası Caz Günü, dünyanın her tarafından topluluk, okul, sanatçı, tarihçi, akademisyen ve caz tutkunlarını caz ve cazın kökenleri, geleceği ve etkisini herkese duyurmak ve hakkında bilgi edinmek; kültürlerarası diyalog ve karşılıklı anlayış gereksinimi hakkında farkındalık yaratmak; ve uluslararası işbirliğini ve iletişimi güçlendirmek amacıyla biraraya getiriyor. Her yıl, bu sanat formu, barış, kültürlerarası diyalog, çeşitlilik, ve insan hakları ile insan onuruna saygıyı geliştirmek; ayırımcılığı yok etmek; ifade özgürlüğünü geliştirmek; cinsiyet eşitliğini teşvik etmek; ve sosyal değişimi devreye almada gençliğin rolünü desteklemek amacıyla gerçekleştiriliyor.

Birleşmiş Milletler ve UNESCO Uluslararası Caz Günü’nü resmi takvimlerine almış durumdalar.

UNESCO grant of logo usage right to Afyonkarahisar Jazz Festival

The most exciting development in Afyonkarahisar Jazz Festival’s 20th year is acquiring the right of using the logo granted by Turkish National Comission for UNESCO, one of the most significant cultural establishments of the world that promote the importance of jazz music. The logo usage right of UNESCO, an organization that emphasizes jazz music’s influence in promoting peace and intercultural dialogue, is a substantial and reputation boosting step for our Festial in being presented to the world. This precious bond with the global cultural values represented by UNESCO established through jazz is a second major step following the cultural cooperation the Festival carried out with the city of Prague throughout the years, in terms of globalizing and bringing Afyon prestige as a city of art and culture.

In 2011, UNESCO officially designated April 30 as International Jazz Day in order to highlight jazz and its diplomatic role of uniting people in all corners of the globe. International Jazz Day brings together communities, schools, artists, historians, academics, and jazz enthusiasts all over the world to celebrate and learn about jazz and its roots, future and impact; raise awareness of the need for intercultural dialogue and mutual understanding; and reinforce international cooperation and communication. Each year, this international art form is recognized for promoting peace, dialogue among cultures, diversity, and respect for human rights and human dignity; eradicating discrimination; promoting freedom of expression; fostering gender equality; and reinforcing the role of youth in enacting social change.

The United Nations and UNESCO both recognize International Jazz Day on their official calendars.